top of page

Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності

“Не бійся, що не знаєш – бійся, що не вчишся”

 

Хто такі менеджери ЗЕД і чим вони займаються?

Професія менеджера ЗЕД з'явилася на початку 90-х років XX століття з настанням перебудови й економічних реформ, коли в Україні почали вибудовуватися нові ринкові механізми й правила взаємодії бізнесу й держави. З тих пір експортно-імпортні операції між українськими й закордонними компаніями тільки множаться.

Ріст масштабів співробітництва українських компаній з іноземними партнерами, процеси глобалізації економіки ведуть до того, що зацікавленість керівників різних підприємств у наймі кваліфікованих фахівцях ЗЕД зростає.

Посада менеджера ЗЕД на різних підприємствах може звучати по-різному: менеджер з постачання, менеджер з експорту та імпорту, логіст, митний декларант. Як би не називався цей фахівець, саме він співпрацює із закордонними партнерами, забезпечує вітчизняного виробника іноземними технологіями, сировиною та обладнанням; сприяє виходу компанії на іноземні ринки збуту, сприяє просуванню товару від продавця до покупця, які перебувають у різних країнах світу, тобто координує всі операції, пов'язані із зовнішньоекономічною діяльністю підприємства чи фірми.

Можливості даного фахівця, віддачу від його роботи важко переоцінити, якщо компанія працює із закордонними партнерами. Не можна тимчасово замінити його іншим співробітником компанії. Щоб виконувати обов'язку менеджера зовнішньоекономічної діяльності необхідно вирішувати безліч специфічних завдань, при цьому, постійно спілкуючись із іноземними колегами. А це непросто не тільки через мовний бар'єр, що для менеджера ЗЕД повинен бути легко переборний. Уміння дипломатично відстоювати інтереси своєї компанії в переговорах із закордонними партнерами – його ключове відповідальне завдання.

З іншого боку, професія менеджера ЗЕД передбачає закордонні відрядження, участь у міжнародних виставках, загалом, цікавого багато. Вибравши цю сферу діяльності, нудьгувати Ви не будете. Знайомства, подорожі, розширення кругозору й постійне вдосконалювання своїх умінь Вам забезпечені.

 

Обов'язки менеджера ЗЕД

Посадові обов'язки менеджера ЗЕД полягають в організації руху вантажу через кордон на територію країни або за її межі:

- формування й розширення бази клієнтів за кордоном,

- ведення переговорів і укладання угод з іноземними партнерами;

- ведення переговорів і ділової переписки з логістичними компаніями й брокерами щодо умов роботи й оптимізації поставок;

- контроль і супровід поставок на всіх етапах – від розміщення до одержання замовлення;

- контроль своєчасної оплати експортних і імпортних платежів;

- оформлення необхідної супутньої документації (графіки поставок, сертифікати, дозволи, ліцензії).

Також в обов'язку менеджера ЗЕД може входити:

- відслідковувати ринок;

- участь у міжнародних виставках та ярмарках;

- пошук нових продуктів і постачальників за кордоном;

- пошук нових можливостей збуту продукції підприємства за кордоном.

Фахівець з ЗЕД повинен:

- мати вищу освіту в галузі менеджменту зовнішньоекономічної діяльності;

- вільно володіти іноземною мовою (переважно англійською, а іноді німецькою, китайською або японською);

- добре орієнтуватися в законодавстві різних країн і процедурах митного оформлення;

- володіти комп'ютерними технологіями.

Важливими є навички оформлення митних документів і ведення переговорів.

У менеджерах ЗЕД цінують ініціативність, наполегливість, комунікабельність, високий рівень самоорганізації, орієнтованість на результат.

Важливою якістю для менеджера ЗЕД є вміння бачити всі майбутні наслідки прийнятих рішень. Так що аналітичні здатності й гарна пам'ять у цій професії не менш важливі, ніж комунікабельність та вільне володіння іноземною мовою.

 

Починати кар'єру в сфері ЗЕД краще з вищою економічною освітою, яку доцільно здобути у Навчально-науковому інституті економіки та управління Національного університету харчових технологій на кафедрі менеджменту та адміністрування навчаючись за спеціалізацією «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності».

Менеджери ЗЕД потрібні як виробничим, так і торговельним компаніям, які або здійснюють закупівлю іноземних товарів чи послуг, або ж самі пропонують свої товари чи послуги за кордоном.

Щоб зробити перші кроки в даній професії, можна влаштуватися на посаду помічника менеджера ЗЕД, або можливо й відразу менеджера ЗЕД – у великій компанії, де є цілий відділ зовнішньоекономічної діяльності.

Найбільш популярними у даній сфері є фахівці у віці 25-40 років. Більше половини практикуючих менеджерів ЗЕД – жінки. За статистикою близько 90% прогресивних та успішних менеджерів ЗЕД одержали вищу освіту на кафедрі менеджменту та адміністрування ННІЕУ, 80% – вільно спілкуються англійською мовою.

Умови й оплата праці, звичайно, залежать від досвіду й компанії. Зарплата менеджера ЗЕД складається з фіксованої частини, відсотків від укладених угод і премій за підсумками роботи. Починаючі фахівці, чий досвід роботи становить до 1 року заробляють 3500-4000 грн. Місячний дохід досвідченого менеджера може досягати 1000-1500 доларів (http://kursor.kіev.ua/blog/zachem-nuzhen-menedzher-ved).

 

ЧОТИРИ ПРИЧИНИ, за якими опановувати спеціальність «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності» треба саме у нас:

 

1. Хочу одержати сучасну та високооплачувану роботу за спеціалізацією «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності».

Професія менеджера ЗЕД вкрай актуальна й фінансово вигідна в умовах лібералізації світової торгівлі та зростанні частки експорту продукції харчової промисловості.

2. Хочу мати цікаву сферу діяльності.

Професія менеджера ЗЕД передбачає закордонні відрядження, участь у міжнародних виставках, загалом, цікавого багато. Вибравши цю сферу діяльності, нудьгувати Ви не будете. Знайомства, подорожі, розширення кругозору й постійне вдосконалювання своїх умінь Вам забезпечені.

3. Хочу навчатися безкоштовно.

Саме у НУХТ, як у державному навчальному закладі, є можливість отримати освіту за кошти держави, отримуючи стипендію!

4. Хочу навчатися у кращих викладачів.

У НУХТ підготовку фахівців за напрямом «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності» здійснюють високопрофесійні викладачі, використовуються сучасні програмні продукти в галузі зовнішньоекономічної діяльності та митного оформлення. Ознайомтесь з викладацьким складом кафедри менеджменту та адміністрування.

Нині підготовка менеджерів ЗЕД у НУХТ здійснюється за дворівневою системою. Після чотирирічного курсу навчання студенти отримують кваліфікацію бакалавр; закінчивши ще півтора роки – магістра.

Щорічно кафедра менеджменту та адміністрування є організатором та співорганізатором наукових конференцій, зокрема:

- Міжнародної науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих учених "Участь молоді у розвитку

   економіки та суспільства України";

- Міжнародної науково-практичної конференції молодих учених, аспірантів і студентів «Наукові здобутки молоді -

   вирішенню проблем харчування людства у ХХІ столітті»;

- Всеукраїнської науково-практичної конференції «Підвищення ефективності діяльності підприємств харчової та переробної галузей АПК».

Ґрунтовна підготовка наших студентів дозволяє їм посідати призові місця на Всеукраїнських та міжнародних  конкурсах науково-дослідних робіт та фахових олімпіадах з менеджменту зовнішньоекономічної діяльності, а наші випускники обіймають посади менеджерів ЗЕД середнього і вищого щабля у вітчизняних та транснаціональних компаніях, компаніях харчової індустрії, отримуючи гідну заробітну плату та можливості представлення українських товарів харчової промисловості на регіональних та світових ринках.

Якорь 1
bottom of page